خانه / آموزش مردمی / سرقفلي یا قفلی بر مالكيت

سرقفلي یا قفلی بر مالكيت

Print Friendly, PDF & Email

سرقفلي یا قفلی بر مالكيت

مغازه سرقفلی !! شايد بسياري از شما تابلو يا بنري با اين مضمون «سرقفلي اين مغازه به فروش مي رسد» را بر سر درب خيلي از مغازه ها و مكان هاي تجاري كوچك و بزرگ ديده باشيد.
همچنين در برخي ديگر از آگهي هاي فروش يا بنرهاي چاپي نوشته شده «سرقفلي اين ملك بهمراه ملكيت به فروش مي رسد». اما واقعا چه تفاوتي بين مغازه سرقفلی و ملكيت وجود دارد. تا به حال چند نفر از ما واقعا اين موضوع را پيگيري كرده ایم.

تفاوت سرقفلي با ملكيت چيست؟

صرف نظر از تفاوتي كه بين «سرقفلي» و اصطلاح ديگري باعنوان «حق كسب و پيشه» وجود دارد، به طور خلاصه حق سرقفلي وجهي است كه مالك محل تجاري خود را در آغاز علاوه بر اجاره ماهیانه از مستاجر مي گيرد تا محل را به او اجاره دهد يا مستاجري كه حق انتقال به غير را دارد و به موجر حقی بابت سرقفلي پرداخته در قبال انتقال منافع به فرد دیگری مبلغی را باید به موجر بپردازد.
اما خريد ملكيت عبارتست از اينكه كليه حقوق قانوني يك ملك با همه متعلقات آن اعم از محل تجاري و پاركينگ و انباري آن به مالكيت خريدار جديد منتقل شود. وقتي كسي ملكيت يك ملك را مي خرد، مي تواند آن را اجاره يا رهن بدهد يا دكوراسيون بيروني و داخلي آن را تغيير بدهد و یا كسب و كاري را كه دوست دارد در آنجا راه اندازي و سپس تغيير بدهد.
هيچ كس نمي تواند مانع اقدامات مالك در ملكش بشود مگر اينكه باعث خسارت يا زيان ساير مالكين بشود.

متاسفانه قضيه درخصوص سرقفلي متفاوت و برعكس است. چون كسي كه سرقفلي يك مغازه سرقفلی يا محل تجاري سرقفلی را خريداري مي كند داراي اختيارات بسيار محدودتري نسبت به ملكيت است. هرنوع تغييرات در دكوراسيون يا تغيير شغل يا انتقال سرقفلي به غير منوط به اجازه قبلي از مالك محل تجاري است در غیر اینصورت مالك (موجر) مي تواند حكم تخليه محل سرقفلي را از دادگاه درخواست كند.

دلايل خريدن مغازه سرقفلي با اين محدوديت ها چيست؟

چون بعضي از مغازه ها و مكان هاي تجاري در موقعيت خوب اقتصادي و نقاط مناسب بازار قرار گرفته اند لذا قيمت آنها بسيار گران و گزاف مي باشد و هر كسي قدرت خريد آن را ندارد و از طرفي چون در طول ساليان طولاني يك كسب و كاري در آن مغازه راه اندازي شده و از سوي مردم شناخته شده است باعث ايجاد اعتباري مهم براي آن محل شده است بنابراين بعضي ها علاقه دارند كه به جاي پرداخت مبلغ زيادي بابت خريد ملكيت، اقدام به خريد سرقفلي آن مكان كنند.
با اين توصيفي كه به طور مختصر از ماهيت سرقفلي و ملكيت ارائه شد، پيشنهاد مي شود كه در درجه اول هدفتان خريد سرقفلي و ملكيت باهم باشد و در درجه دوم هنگام خريدن سرقفلي چند امتياز ارشمند هم از فروشنده مغازه سرقفلي دريافت كنيد يعني حق تغيير شغل، حق انتقال به غير، حق انجام تغييرات در دكوراسيون در غیر اینصورت هيچ كسي با خريدن مغازه سرقفلي بدون وجود موارد ياد شده ، مالكيتي نسبت به آن مكان تجاري پيدا نمي كند به جز نوعي قفل بر روی ملک سرقفلی !

منبع:www.mobasher.ir

همچنین ببینید

آدرس ادرات ثبت اسناد و املاك تهران

آدرس اداره كل : خیابان قائم مقام فراهانی – پایین تر از شهید بهشتی – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابزار تلگرام

تیک ابزارابزار تلگرام برای وبلاگ