خانه / آموزش مردمی / نکاتی که پس از فروش ملک نباید فراموش کنیم

نکاتی که پس از فروش ملک نباید فراموش کنیم

Print Friendly, PDF & Email

 اقدامات لازم پس از فروش ملک

خیلی از فروشندگان پس از فروش ملک دچار مشکل شده و برای آماده سازی مقدمات انتقال فروش ملکشان دچار کمی سردرگمی میشوند.نگران نباشید این مقاله مخصوص فروشندگانی هست که به دنبال اقدامات لازم پس از فروش ملک شان میگردند.

اولین مرحله پس از فروش ملک مراجعه به دفترخانه قید شده در مبایعه نامه می باشد، که دفترخانه به شما دو نامه جهت مراجعه به اداره دارایی و شهرداری می دهد.

در صورتی که خریدار قصد اخذ وام بانکی را داشته باشد، تعیین دفترخانه بر عهده بانک مربوطه می باشد که شما پس از معرفی نامه بانک و مراجعه به دفترخانه اقدام به اخذ نامه شهرداری و دارایی می کنید .

مراحل اخذ مفاصا حساب : مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر و مدارکی که شما باید به هنگام مراجعه به دفاتر، همراه داشته باشید اصل سند و کارت ملی مالک و نامه دفترخانه است. در صورتی که پایانکار نداشته باشید ملزم به اخذ پایانکار جهت اخذ مفاصا حساب شهرداری هستید زمان اخذ مفاصا حساب در حالت عادی یک الی دو روز کاری می باشد و هزینه هایی که شما باید پرداخت کنید شامل عوارض نوسازی و پسماند و آموزش و پرورش و … می باشد..

مراحل اخذ مفاصا حساب مالیات: مراجعه به اداره مالیات مربوط به منطقه و مدارکی که شما باید به هنگام مراجعه به اداره مالیات همراه خود داشته باشید اصل سند مالکیت و بنچاق و پایانکار دارای اعتبار و در صورت نداشتن پایانکار، فیش عوارض همان سال و کپی کارت ملی خریدار و فروشنده و در صورت ورثه ای بودن ملک برگه انحصار وراثت و مالیات بر ارث الزامی می باشد. مدت زمان اخذ مفاصا حساب مالیاتی حدوداٌ ۱ هفته و دفعات مراجعه شما به اداره مالیات ۳ مرتبه می باشد . یکبار جهت تشکیل پرونده و یکبار جهت پرداخت فیش و در نهایت جهت اخذ برگه مفاصا حساب مالیاتی .

در صورتی که ملک اوقافی باشد اخذ مجوز فروش از اداره اوقاف الزامی می باشد .

در صورتی که مدارک را جهت تنظیم سند آماده کردید می توانید با مراجعه به دفترخانه جهت تنظیم سند اقدام نمایید .

در صورتی که خریدار در زمان مقرر در دفترخانه جهت تنظیم سند حضور نیافت شما می توانید درخواست صدور برگه عدم حضور از دفترخانه نمایید.

 

منبع:www.mobasher.ir

همچنین ببینید

آدرس ادرات ثبت اسناد و املاك تهران

آدرس اداره كل : خیابان قائم مقام فراهانی – پایین تر از شهید بهشتی – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابزار تلگرام

تیک ابزارابزار تلگرام برای وبلاگ