خانه / آموزش مردمی / چک در مبایعه نامه

چک در مبایعه نامه

Print Friendly, PDF & Email

چک در مبایعه نامه !!! يكي از معضلات مالكين و فروشندگان در هنگام فروش ملک اين است كه آيا خريدار در مهلت تعيين شده در قرارداد مي تواند الباقی ثمن معامله را بپردازد يا خير؟
به همين دليل بسياري از فروشندگان مرتكب يك اشتباه پرخطر حقوقي مي شوند و به جاي آنكه کمربند قراردادشان را محکم تر ببندند با نتيجه عكس مواجه مي شوند. اين رفتار عبارتست از اينكه فروشنده از خريدار براي باقي مانده وجه معامله چك درخواست مي كند و در قرارداد هم شرط مي كنند چنانچه هر يك از چك هاي اين قرارداد به هر دليلي با برگشت مواجه شود اين قرارداد خود به خود فسخ و منحل مي شود.

فروشندگان با انتخاب این راه با مشکل مواجه می شوند.

تجربه وكالت در بسياري از پرونده هاي ملكي ثابت كرده است كه شرط فسخ خود به خود بابت عدم پاس شدن چک در مبایعه نامه در اكثر مراجع حقوقی پذيرفته نيست. زيرا اكثريت قضات معتقدند چك وسيله پرداخت پول است و رد و بدل كردن آن بين خريدار و فروشنده ملك به منزله پرداخت وجه معامله مي باشد.
بنابراين برگشت خوردن چك تأثيري در معامله و سرنوشت قرارداد ندارد و فروشنده صرفاً بايد از طريق دادگاه ها اقدام به طرح دعوي عليه خريدار براي مطالبه باقي مانده ثمن معامله بنمايد.

آيا راهي براي فسخ قرارداد به واسطه برگشت چك وجود دارد؟

يقيناً چنين امكاني وجود دارد و خيلي هم آسان است البته بستگي دارد كه طرفين قرارداد يا تنظيم كننده آن چقدر به فنون و اصول تنظيم قراردادها اشراف داشته باشد.
براي اين منظور كافي است در هنگام تنظيم مبايعه نامه براي فروش ملك و آپارتمان و يا هر مستغلات ديگري در قرارداد شرط كنيد كه اگر هر يك از چك هاي موضوع اين مبايعه نامه به هر دليلي مواجه با برگشت یشود فروشنده حق فسخ يك طرفه قرارداد را دارد و خريدار اين مبایعه نامه حق هرگونه اعتراضي را از خود سلب و ساقط نمود.
همين و بس. به اين شرط مي گويند شرط يا خيار فسخ كه يك ابزار حقوقي بسيار كارآمد براي فروشنده محسوب مي شود كه در زمان وقوع اختلاف و برگشت چك ها مانند كمربند ايمني در قراردادتان عمل مي كند و مانع ورود خسارت و زيان به شما مي شود. پس كمربند قراردادتان را سفت و محكم ببنديد.

منبع:www.mobasher.ir

همچنین ببینید

آدرس ادرات ثبت اسناد و املاك تهران

آدرس اداره كل : خیابان قائم مقام فراهانی – پایین تر از شهید بهشتی – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابزار تلگرام

تیک ابزارابزار تلگرام برای وبلاگ